ENTERTAINER OF THE DECADE
winner
Elaine Alexander



sponsored by CBAS

OUTSTANDING CONTRIBUTION
winner
Dubliner Band




sponsored by Sebastian St James

BEST MALE SINGER
winner
Mikey Mike




sponsored by
Venli Auto Repairs & Crown Estates

BEST FEMALE SINGER
winner
Elaine Alexander




sponsored by Spring Hotels Group

BEST GROUP
winner
Ice & Mikey Mike






sponsored by Pit Team

BEST DJ
winner
Billy Blanco




sponsored by Leonardos

BEST TRIBUTE ACT
winner
Tony Kay

(as Gary Barlow)



sponsored by Bamboo Hair Design

BEST VARIETY ACT
winner
Mister Sister



sponsored by Sky Bar

ENTERTAINERS ENTERTAINER
winner
Craig Shaw



sponsored Restaurant Magarita
BEST COMPERE
winner
Mike Carlton





sponsored by The Palms Chippy
TEAS HIGHLIGHT OF THE DECADE
winner
Tony Race



sponsored by Venture Restaurants

BEST NEWCOMER
winner
Scotty T



sponsored by Premier Properties

BEST BAND
winner
Dubliner Band




sponsored by Fernandos Mexican Grill

BEST GROUP
winner
Midnight Riders




sponsored by Pit Team

BEST DJ
winner
Ben Simington

(Papagayo)





sponsored by Leonardos

BEST VARIETY ACT
winner
Mister Sister





sponsored by M.A.Logistics

BEST BAND
winner
The Dubliner Band




sponsored by The Prestige Group

BEST NEWCOMER
winner
Laura 'Doris' Day





sponsored by Premier Properties

BEST FEMALE SINGER
winner
Lisa Bridge



sponsored by Spring Hoteles

BEST TRIBUTE ACT
winner
Tony Kay

(as Gary Barlow)



sponsored by Tenerife Sunshine

BEST MALE SINGER
winner
Spencer Robson



sponsored by Venli SL

ENTERTAINERS ENTERTAINER
winner
Keith George



sponsored CLC Word Hotels and Resorts
BEST COMPERE
winner
Michelle Minty
(Thistle and Dragon)





sponsored by Crown Properties
BEST SOLO PERFORMER
winner
Luke Towler



sponsored by Oceanbooking.com

OUTSTANDING
CONTRIBUTION

winner
St Eugens Bar



sponsored by Venture Restaurants

BEST MALE SINGER
winner
Mikey Mike





sponsored by Venli

BEST FEMALE SINGER
winner
Hayley Butler





sponsored by Spring Hoteles

BEST GROUP
winner
T2K







sponsored by Pit Team

BEST BAND
winner
Vagabonds




sponsored by Homes & Away

BEST COMPERE
winner
Ray Wilde






sponsored by Taylors Lounge

BEST DJ
winner
Billy Blanco




sponsored by Leonardos

BEST VARIETY ACT
winner
Mister Sister





sponsored by M.A.Logistics

BEST
NEWCOMER

winner
Suzie Moore


sponsored by Tenerife Island Rentals

BEST SOLO PERFORMER
winner
Sam Saxo


sponsored Blacktower Financial Management
BEST TRIBUTE
ACT

winner
Rock DJ
(Brad Chermside)


sponsored by Tenerife Sunshine
ENTERTAINERS ENTERTAINER
winner
Robbie Dominic



sponsored by Venture Restaurants

OUTSTANDING
CONTRIBUTION

The Legacy of the Lennard Family











sponsored by Magic Live Lounge

BEST MALE SINGER
winner
Stephen Tyler





sponsored by Venli

BEST FEMALE SINGER
winner
Helena
Campbell



sponsored by Spring Hoteles

BEST GROUP
winner
Riffs & Quiffs





sponsored by Restaurante Margarita

BEST BAND
winner
Dubliner Band


sponsored by Tenerife Sunshine.com

BEST COMPERE
winner
Mikey Lee




sponsored by Springers Bar

BEST DJ
winner
DJ Snoopy




sponsored by Leonardos

BEST VARIETY ACT
winner
Billy Porter




sponsored by Forever Living

BEST
NEWCOMER

winner
Phenomenon


sponsored by Tenerife Island Rentals

BEST SOLO PERFORMER
winner
Fergal Flaherty


sponsored Blacktower Financial Management
BEST TRIBUTE
ACT

winner
Pip Brown



sponsored by Fenix Golf
ENTERTAINERS ENTERTAINER
winner
Paul Stone



sponsored by M.A. Logistics

OUTSTANDING
CONTRIBUTION

winner
Buddy Graham


sponsored by Canaribay.es

BEST MALE SINGER
winner
Marc Craig

Click here to listen to backstage interview>>



sponsored by Venli
BEST FEMALE SINGER
winner
Elaine Alexander

Click here to listen to backstage interview>>



sponsored by Spring Hoteles
BEST TRIBUTE
ACT

winner
Pip Brown
Click here to listen to backstage interview>>


sponsored by London Look

BEST BAND
winner
Kick
Click here to listen to backstage interview>>

sponsored by Tenerife Sunshine.com

BEST GROUP
winner
Loaded

Click here to listen to backstage interview>>




sponsored by Restaurante Margarita
BEST COMPERE
winner
Mikey Lee

Click here to listen to backstage interview>>




sponsored by Poppy Lane Nursery
BEST VARIETY
ACT

winner
Mister Sister

(Shane Haigh-Sousa)
Click here to listen to backstage interview>>


sponsored by Paul James Associates
BEST CLUB
DJ

winner
DJ Johnny

Click here to listen to backstage interview>>



sponsored by Leonardos

BEST
NEWCOMER

winner
Brad Chermside
(Rock DJ)
Click here to listen to backstage interview>>

sponsored by Capecan

BEST SOLO PERFORMER
winner
Fergal Flaherty
Click here to listen to backstage interview>>


sponsored Tenerife Island Rentals
ENTERTAINERS ENTERTAINER
winner
Suzy Q



sponsored by Canaribay.es
OUTSTANDING
CONTRIBUTION

winners
Aaron & Leon Cormack
Click here to listen to backstage interview>>

sponsored by Eze Group
BEST MALE SINGER
sponsored by One Stop Home Shop

Simply Mo
Click here to listen to backstage interview>>
BEST FEMALE SINGER
sponsored by Christers Ultimate Terrace Furniture

Sally Ann
Click here to listen to backstage interview>>
BEST TRIBUTE ACT
sponsored by Tenerifesunshine.com

Kracka
Click here to listen to backstage interview>>
BEST BAND
sponsored by Nancy Spains

Soundchaser
Click here to listen to backstage interview>>
BEST GROUP
sponsored by
Spring Hotels
IS & Mikey Mike
Click here to listen to backstage interview>>
BEST COMPERE
sponsored by Special FX Sound & Light

Mike Carlton
Click here to listen to backstage interview>>
BEST VARIETY ACT
sponsored by
Paul James Associates
Mister Sister
Click here to listen to backstage interview>>
BEST CLUB DJ
sponsored by
the Village Store
Lee Jackson
Click here to listen to backstage interview>>
BEST NEWCOMER
sponsored by
Tenerife Lettings & Property Management
Pip Brown
Click here to listen to backstage interview>>
OUTSTANDING CONTRIBUTION
sponsored by EZE Group
Mike Carlton
Click here to listen to backstage interview>>
The TEA's 2010 saw the return of the Tenerife Entertainment Awards!
Nathan Swift once again hosted the event and gave a very special tribute to the film Madagascar!
The event was once again sponsored by Roys, and had guest performances from Estrellas and Ritmania dance schools.

Oustanding Contribution
Cy Benson
Best Male Singer
Alexander McRae
Best Female Singer
Elaine Alexander
Click here to listen to backstage interview>>
Best Variety Act
Johnny Circus
Best Compere
Mike Carlton
Best Club DJ
Paula (Linekers)
Click here to listen to backstage interview>>
Best Tribute Act
Paul Lee (Meatloaf)
Click here to listen to backstage interview>>
Best Radio DJ
Roscoe (Oasis Fm)
Click here to listen to backstage interview>>
Best Group/Duo
The Wild Boyz
Click here to listen to backstage interview>>
Host
Nathan 'Lima' Swift
The TEA's 2008 saw an amazing show with acrobats, musicals, and Nathan as Ali G and Dafyd from Little Britain!
The event was once again sponsored by Roys, and was the best yet!
The live vote was for the Tribute Act with all nominees performing live.....

Host
Nathy G

Outstanding Contribution
Crystal Starr
Best Band
Kick

Best Comedy
Katy Kennedy

Best Compere
Mike Carlton
Best Female Singer
Karen Kennedy

Best Group
The Wild Boyz

Best Male Singer
Michael Graham
Best Newcomer
We Will Rock You

Best Radio DJ
Joe Ferguson

Best Tribute
Paul Stone - Billy Idol
Best Variety Act
Bitter & Twisted
The 2007 awards were the first at Exit Palace sponsored by Roys.
Nathan Swift hosted and made a stunning entrance as Superman, and Brindsley Forde from Aswad performed live.
The groups also performed for the live vote deciding the winner.

Host
Super Nath

Brindsley Forde
from Aswad
Outstanding Contribution
Billy McCracken

Best Band
The Dubliner Band

Best Comedy
Katy Kennedy
Best Compere
Dominic James

Best Female Singer
Maxine Jack

Best Group
BWB
Best Male Singer
Cy Benson

Best Radio DJ
Roscoe

Best Tribute
Ged Boulton
Best Variety Act
Bitter & Twisted
The first Tenerife Entertainment Awards took place at Pleasure Island sponsored by Admiral Insurance.
Kormack supplied the live entertainment with Kracker leading all the winners for a big Beatles finale........

Host
Nathan Swift

Best Comedy Act
Bitter & Twisted
Best Compere
Kev Brooks

Best Female Singer
Shelley

Best Group
The Wild Boyz
Best Male Singer
Alexander McRae

Best Radio DJ
Mel Faulkner

Best Tribute
Paul Lee - Meatloaf
Best Variety Act
Hot Ice
 
Find us on Facebook
and see the gallery!
TEAs 2017 sponsored by
All content copyright EmCan Media